“ZULÜMHANEYİ ŞİMDİ GÖRECEKSİNİZ”

2011-03-04 23:03:00

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Mustafa Balbay, Odatv’ye gönderdiği mektupta Silivri Cezaevi’nde yaşanan koğuş skandalını anlattı. F tipi koğuşlara alınan Balbay, yaşanan süreci ayrıntılarıyla ifade etti.
İşte Mustafa Balbay’ın mektubundaki ayrıntılar:
 

28 Şubat günü saat 16:45′de 4 No’lu Cezaevi’ndeki koğuşa 3 infaz memuru girerek “Neredesiniz? Hadi toplanın gidiyoruz. Sevk başladı, bu gece mutlaka bitecek!” denilmiştir.
Kendilerine bu konuda hiçbir bilgi verilmediğini ve bir belgede tebliğ edilmediğini söylediklerinde ise, Cezaevi’nin 2. Müdürü odaya gelerek “Yazılı belge falan yok. Toplanın!” şeklinde cevap verilmiştir.
Bu konuda Balbay ve Özkan’ın ısrar etmesi üzerine saat 21.00 da Cezaevi Müdürü gelerek bir tutanak hazırlatmış ve 1 Nolu Cezaevi’ndeki koşulların da aynı olacağını, hiçbirşeyin değişmeyeceğini belirtmiştir. Söz konusu tutanak aynı saatte düzenlenmiş, imzalanmış ve tebliğ edilmiştir.
Mustafa Balbay 4 Nolu Cezaevi’nden ayrılırken İnfaz Memurlarından bir tanesi yanına gelerek ve kitabına atıfla “Zulümhaneyi şimdi göreceksiniz” demiştir.
Balbay ve Özkan, gece yarısından sonra saat 01.00′da1 Nolu Cezaevi’ne getirilmiştir. Buraya geldiklerinde gördükleri manzara sevk edilen herkesin eşyalarının öbek öbek geniş bir odada toplanmış olduğudur. Bu saate kadar gelen herkes tıpkı kaldıkları cezaevlerinde olduğu koğuşlarına yerleştirlmiş ancak Balbay ve Özkan saat 03.00 a kadar bekletilmiştir. Son olarak Balbay ve Özkan kaldığında ise bir infaz memuru “Eşyalarınızı ayırın. Başka odalara nakledileceksiniz” demiştir. Buna tepki göstermeleri üzerine kendisini Cezaevi 2. Müdürü olarak tanıtan bir şahıs “Gerekirse zor kullanırız” demiştir. Bu sırada odada 50 kadar infaz koruma memuru bulunmaktadır.
Balbay, Özkan’dan ayrılmalarının kimin tasarrufu olduğunu sorduğunda ise verilen cevap Adalet Bakanlığı olmuştur. Balbay’ın bu söze cevabı ise “Adalet Bakanlığı’nın başka işi mi yok tutukluların koğuşlarını düzenliyor?” sorusudur. Eşya paylaşımı sırasında Özkan ve Balbay arasında şakalaşmalar olmuş; Balbay’ın “Tuncay sen buzdolabının kapağını al bende motorunu. Televizyonun tüpü sende kalsın kasası bende” sözleri İnfaz Memurlarının sert ve agresif tepkilerine neden olmuştur.
Balbay bu durumu 1 hafta önce izlediği bir filme bağlı olarfak şu şekilde yorumlamaktadır: “İzlediğim filmde Almanlar bir Yahudi Kampını boşaltırken esir olanlara hazırlanmaları için 4 saat süre vermişlerdi. Bizim sevk işlemimizde bu anlayış bile gösterilmedi.”
İnfaz memurlarından birtanesi sert bir sesle “eşyaları bırakın pijamalarınızı alın” demesi üzerine eşyaların bulunduğu büyük odadan ayrılınmış Balbay cezaevinin bir ucundaki F-3, TuncayÖzkan ise diğer ucundaki B-3 koğuşuna yerleştirilmiştir. Bu durum Balbay ve Özkan’ın hiçbir şekilde bir araya gelmemiz için yapılmıştır. Zira farklı bloklarda bulunmaları sebebi ile avukat görüşüne giderken koridorda dahi görüşmeleri mümkün değildir.
İyiniyetli bir İnfaz Memurundan alınan bilgiye göre Mustafa Balbay’ın kaldığı koğuş AİDS, Verem hastaları ile olağanüstü geçimsiz kişilerin en fazla 10-15 gün kaldıkları müşahade koğuşları olup koşulları şu şekildedir:
1. Tuvalet ve banyo harç artıklarından ayın yüzey görüntüsünü andırmaktadır. Yer karolarında boya, duvarda ise isminizi yazacak kadar çok toz bulunmaktadır.
2. Havalandırmaya açılan kapının kilidi ve tokmağı bulunmadığından kapanmamakta, kapının altında 4 parmaklık bir açıklık bulunmaktadır. Balbay, açıklığı kendisine verilen battaniyerden bir tanesi ve yatağı ile örtmeye çalışmıştır.Toz kalkmaması için mümkün olduğu kadar yavaş hareket etmiştir.
3. Koğuş önceki hücrelerden küçük olup, Balbay’ın tek başına kaldığı bu yerde ortak bir yaşam alını bulunmamaktadır.
4. Bulaşık yıkamak için ayrı bir lavabo bulunmamakta, bulaşıklar tuvaletin lavabosunda yıkanmaktadır.
5. Cezaevi inşaatının tamamlanmasına daha en az 1-1,5 aylık bir zaman bulunmaktadır. Zira cezaevi’ndeki eksiklikler müteahhit tarafından tamamlanmaya çalışılmaktadır. Balbay’a eksiklikler sorulmuş, cezaevi daha idare tarafından teslim alınmadığından dolayı bu eksiklikleri iletecekleri söylenmiştir. Cezaevi daha tamamlanmadan nakil işleminin 28 Şubat gününe denk getirlmesi bu açıdan çok anlamlıdır.
6. Tuvalette daha önce tuvaleti kullanan kişilerin pislikleri temizlenmeden bırakılmıştır. Tuvalet giderleri harç dolu olduğundan sifonlar kulanılamamaktadır.
7. Pazartesi günü dilekçe verilmesine karşın halen tv seyretme ve gazete okuma imkanı bulunmamaktadır.
8.Ekte yer alan krokide de görüleceği üzere 5 müşahade odasından bir tanesi yıkılmış ve havalandırmaya kapı açılmıştır. Her bir hücrede bir tane sabit demir yatak bulunmaktadır. Her bir hücrenin boyu 7 yer karosu, eni 5 yer karosu uzunluğundadır.
9. Hücre pencerleri 80 e 100 cm 80 demir parmaklıklıdır.
10. Koridorun genişliği 5, boyu 25 yer karosu olup, 8 dilimli petek ile ısıtılmaya çalışılmaktadır. Balbayın hücresinde ise 4 dilimli petek bulunmaktadır.
11. Balbayın yatağının hemen yanında tuvalet ve banyosu vardır.
Bu tecrit işlemleri sadece Balbay ve Özkan’a uygulanmıştır. Bunun dışındaki diğer kişiler 4 ve 5 Nolu Cezaevlerinde kaldıkları koğuşlara benzer hücrelere konulmuşlardır. Ancak bazı Ergenekon Davası sanıklarının cezaevi kantininden aldıkları televizyonlar, bunlar artık cezaevinin demirbaşı denilerek 1 Nolu Cezaevi’ne gönderilmemiş, yenisini satın almaları istenmiştir.
Benim avukat görüşü yaptığım sırada cezaevi hopörlerinden teknik bir arıza nedeniyle koğuşlara su verilemeyeceği bilgisi anons edilmekte, müteahhid firma yetkilileri cezaevi incelemesi yapmaktaydılar. Savunma hazırlayan sanıklar için bilgisayar odası henüz hazır olmayıp, 1 hafta – 10 gün içinde hazır olacağı bilgisi verilmiştir.
İnfaz Memurları da tamamlanmayan ve müteahiid firmaye idareye teslim edilmeyen bir cezaevine 28 Şubat günü apar topar sevk yapılmasına bir anlam verememektedir.
Bu koşullar insan haysiyet ve onuruna uygun olmayan ve açıkça kötü muamele ve tecrit mantığı ile yapılmış izlenimi vermektedir. Ortada çok ciddi bir insan hakları ihlali bulunmaktadır.
Odatv.com

0
0
0
Yorum Yaz