Türkiye’de gözü kör Adalet (Atalet)!!​!

2011-03-04 19:10:00

Adalet tanrıçasının elinde bir terazi vardır. Diğer elinde ise bir kılıç, gözleride bağlanmıştır. Gözleri bağlıdır çünkü terazisinin kefesini görmeden tutmalıdır. Nesnel ve korkusuz olmalıdır.Bireyselliğini ve kimliğini de saklamalıdır. Terazi ise kanıtların ve olayların karşıt kefelerini gösterir...
...
Teraziyi sol eliyle tutar sağ elinde ise aklın ve adaletin gücünü ve bundan dolayıda bir anlamda kararın keskinliğini gösteren kılıç vardır.
Buradan da anlaşılacağı gibi Justina insanların özlem duyduğu ve olmasını istediği bağımsız, tarafsız, adaletin dengeli şekilde dağıtıldığı, caydırıcılığı olan hukuk düzeninin ifadesidir.
Ama burada yıllardır tartışılan ufak bir sorun vardır. Justina gözleri bağlıyken kimin suçlu kimin suçsuz olduğunu nasıl görüp de adalet dağıtacağıdır?
Adaletin gözü açık mı olmalı yoksa tarafsızlığı için bağlanmalı mıdır?
Gözünün kapalı olması aynı zamanda yargıcın , kimsenin ten rengini,cinsiyetini,inancını, düşüncesini, servetini, rütbesini,statüsünü görmemesini ve bu hallerini görmeden karar vermesi anlamına gelir. Gözlerinin kapalı olması, duyguların, insanı yanlışa sürükleyen etkilerinden uzak durmayı da gösterir. Yani tanrıça hiç bir şeyden etkilenmemelidir.
Ha bu nasıl olacak derseniz? !!!Daha davanın başında adın soyadın işin aylık gelir durumun gibi tüm soruları sorup bunu nasıl algılayamadığı ise muamma olarak kalacaktır!!!
Adalet tanrıçasının kökeni Mısır'a dayanır..Yani Roma'dan öncedir... Mısır'ın adalet tanrıçası Ma'at'tır. Ma'at bir elinde asa, diğer elinde sonsuz yaşam anahtarı ankh'ı tutar, saçlarında ise bir deve kuşu tüyü vardır. Bu tüy, hakikati, iyiliği ve saflığı simgeler .
Antik Yunan'da Adalet Tanrıçası'nın adı Themis, Delphi'nin kehanetlerini görme yeteneğine sahipti. Bu yüzden gözleri asla kapalı değildi....Roma Adalet Tanrıçası Justita'nın gözleri ise bağlıydı. Bir elinde kılıç, diğer elinde terazi vardı.
Adaletin simgesinin her üçünün de kadın olmasının nedeni, hiyerarşik toplum öncesine, insanların eşit yaşadığı zamanlara, mitolojik zamanlara kadar uzanır. Doğayı ve yaşamı temsil eden kadın, Ana Tanrıça'dır. İşte bugün günümüze kadar gelen tanrıça ise bu son tanrıça Justina'dır..
Belki o yüzden yargıçların çoğu erkektir!!!
Bu güne geldiğimizde; ülkemize baktığımızda bir garip heykel sembolize eder adaleti!!Gözü başı saçı kıçı açık.!!!..
Onun bunlarla hiç bir ilgisi yoktur...
O günümüz mitolojisinin üç kağıt tanrıçasıdır...
Gözüm açık görürüm adamımı kayırır gerisini ezerim anlamındadır...
Tarihe geçemeden yok olacaktır o da ayrı

0
0
0
Yorum Yaz