Talimat

2011-09-24 13:37:00

 

 

 

 

Bülent Esinoğlu
 

 

 


Suriye’ye silah ambargosu (yaptırımı), Amerikan siparişidir. Suriye’ye yaptırım uygulamak için, Türkiye’nin hiçbir sebebi yoktur.
RTE, Türkiye’de, Amerika ile birlikte Sünniler üzerine oynadı. Kazandı. Suriye’de de Amerika ile birlikte, Sünniler üzerine oynarsam kazanırım sanıyor.
Amerikancı köşe yazarları, Suriye’den Türkiye’ye gelen, Hatay’a yerleştirilen, Sünni muhaliflerin sayısının artması için gayret sarf ediyorlar.
Gelen muhalifleri eğitip, tekrar Suriye’ye göndermenin çabası içinde olan malum Amerikancı çevreler, Kamptaki kişilerin üzerine oyun oynuyorlar.
Enis Berberoğlu diyor ki, “ Kampta dört kadına tecavüz haberleri, Suriye’deki muhaliflerin Türkiye’ye gelmesini caydırma operasyonudur.” (Yani daha fazla muhalif gelsin demeye getiriyor.)

“Bu haberleri Esad yaptırıyor” diyor.
Propaganda yapayım demiş ama eline yüzüne bulaştırmış.
Yazının başında diyor ki, “Esad iç çatışma çıkararak, iktidar ömrünü uzatmaya çalışıyor.”
Yazının alt kısmında ise, Esad Türkiye’ye geçen muhaliflerin geçmemesine gayret ediyor” diyor.
İç çatışma Esad’ın işine gelen bir şey değildir. Bu cümle Türk halkını Suriye’ye düşman edilmesi için ifade edilmektedir.
Din ve siyasetin tüm dünyada ayrıştığı bir dönemde, ülkemizde din ile siyasetin birleştirilme çalışmaları, bununla da yetinmeyip, dinin içindeki fraksiyonları (bölünmeleri) etkinleştirme, laiklerin yapacağı bir iş olmasa gerek.
Siyasetin gittikçe dinileşmesi, hatta Sünnileşmesi halkın mezhep temelinde bölünmesi anlamına gelir.
Emperyalizmin yarattığı etnik bölünmenin(Kürt/Türk) ardından, mezhep temelinde bölünmesi (Alevi/Sünni) Türk halkına yapılacak en büyük kötülüktür.
Laik olarak bilinen bir köşe yazarının, din savaşlarını öne çıkaran bir tutum içinde olması, sürekli Türkiye Suriye ayrışmasını din üzerinden yürütmesi, olacak iş değildir.
Laik bir aydın dinin fraksiyonları içinde yüzmez.
Laik birisi Amerikan çıkarlarını savunacaksa bile, dinin ve Sünniliğin içine dalarak savaş kışkırtıcılığı yapmaz.
İlla savaş kışkırtıcılığı yapacaksa, daha akıllı stratejiler bulur, oradan gider.
Bu tarz Enis Berberoğlu’na yakışmaz.
Suriye’de, Türkiye’deki gibi, Amerikan televizyonları yok. Sadece El Cezire ve El Arabi-ye Amerikan güdümlü Katar’dan yayın yapıyor.
Onun dışında, Suriye devletini Amerika kontrol edemiyor. Siyaseti Amerika kontrol edemiyor. Orada, NATO, OECD, DB, Gümrük Birliği gibi, Batının denetim organları yok.
Bu sebepten Suriye’de işiniz çok zor.
Türk halkını Suriye’ye düşman etmeniz de çok zor.
23.9.2011
bulentesinoglu@gmail.com
Merhaba Aydınlık

0
0
0
Yorum Yaz