KİM BU ASIL ERGENEKON MAHKÛMLARI

2011-03-06 19:58:00

 

KİM BU ASIL ERGENEKON MAHKÛMLARI 
 

Ergenekon’da üç tip “mahkûm” var: Bunların bir kısmı asker, hepsi terörle mücadele ederek hayatlarını geçirmiş, bunun izlerini gövdelerinde taşıyanlar… Bir kısmı emekli olduktan sonra, ulusal değerlerini savunmaya, toplumu aydınlatmaya yazılarıyla devam etmiş. Bir kısmı gazeteci-yazar. İktidarın politikalarına muhalif makaleler yazıyorlardı. Hatta muhalefet etmeyip sadece alkışlamayan bile vardı. Bir kısmı bilim adamı, siyaset adamıydı. İşlerini yapıyorlardı. Hastalarını tedavi ediyor veya kürsüde ders veriyorlardı. Diğerleri de iş asamı ve sıradan vatandaşlar. Sadece yaşıyorlardı ve çalışıyorlardı.

Suçları bu asker, gazeteci veya politikacılardan bazılarını tanımaktı. Mahkûm edilirken, bitmeyen yargılamaya, hücre tutukluluğuna maruz kaldılar.

Bir başka mahkûm grubu daha var. Bu insanlar hakkında yalan veya doğru olduğu ispatlanmamış iddialarla basın infazı yapıyorlardı. İktidarın sözcüsü, savcılığın savunucusu, hayali darbelerin düşmanı ama gerçek darbecilerin dalkavuklarıydılar. Her konuda uzmandılar. Ergenekon, darbe, dış ilişkiler, deprem, aşk, futbol, hatta bulaşıcı hastalıklar konusunda bile uzman olabiliyorlardı. Görevleri, gazete köşelerinde ve televizyon ekranlarında ne kadar bildiklerini göstermekti. Mahkûmdular aslında onlar, cahillik mahkûmuydu.

En son mahkûmların grubu ise suçu en vahim, durumu en utanç verici olanlardan oluşuyordu.
Çünkü…

Ülkede haksızlık kol gezerken, hukuk saltanat sarayında cariyeye dönüşmüşken, adalet her gün iğfal edilirken sustular. Karşı odasında çalışan, öğle arasında çay içtikleri arkadaşları tutuklanınca pusup saklandılar. 4 yıldır haksızca, babaları hapiste çocukları büyürken, onları görmediler. Terör göklere çıkartılıp, gaziler madalyalarını atıp kırarken onlar başlarını çevirdiler.
En ağır mahkûmiyet onlarındı. Sessizliğe, suskunluğa mahkûm edildiler. Sustukça katmerlendi bu tertip. Bu mahkûmluktan kurtulmanın yolu korkmamaktır. İnadına gerçekleri, sadece gerçekleri savunmaktır.
Odatv.com

0
0
0
Yorum Yaz