Genelkurmay Başkanlığından Açıklama

2011-03-05 20:06:00

Basın-yayın organlarında çıkan yorumlar hakkında yazılı açıklama yaptı. 

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini, devam eden bazı davalarla da ilişkilendirerek, istihbari bilgiye dayanmadan, son derece riskli bölgelere ve tecrübesiz birliklerle, terör örgütünün amacına hizmet edecek biçimde yanlış operasyonlar planladığı şeklinde suçlayıcı bir takım haberlerin yayınlandığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bazı bölgeleri 'riskli ve girilemez bölgeler' olarak nitelendirmek, bölücü terör örgütünün amaçlarına hizmet etmekle eş anlamlıdır” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde 3 Mart 2011 tarihli Akit Gazetesinde yer alan “TSK’da ölüm sevkiyatı” başlıklı ve 4 Mart 2011 tarihinde Zaman Gazetesinde “Sınır bölgesine riskli operasyon” başlıklı haber ile 3 Mart 2011 tarihli Taraf Gazetesinde yer alan “Heron PKK’lıları gördü” başlıklı haber ve bunlarla bağlantılı çeşitli basın-yayın organlarında çıkan yorumlar hakkında yazılı açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Yukarıda yer alan haber ve yorumlarda; Türk Silahlı Kuvvetlerini, devam eden bazı davalarla da ilişkilendirerek, istihbari bilgiye dayanmadan, son derece riskli bölgelere ve tecrübesiz birliklerle, terör örgütünün amacına hizmet edecek biçimde yanlış operasyonlar planladığı şeklinde suçlayıcı bir takım iddialara yer verilmiştir.

Teknik ve operasyonel konulara temas eden bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Haber ve yorumlarda ifade edildiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bazı bölgeleri “riskli ve girilemez bölgeler” olarak nitelendirmek, bölücü terör örgütünün amaçlarına hizmet etmekle eş anlamlıdır.

Bölücü terör örgütü, bölgedeki huzur ve güvenliği tehdit ettiği sürece Türk Silahlı Kuvvetleri yasalar çerçevesinde teröristle mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.

Taraf gazetesindeki haberle ilgili olarak;
Sınır bölgelerinde zaman zaman hem terörist hem de kaçakçı geçişlerine rastlanmaktadır. Teröriste ve kaçakçıya karşı müdahale işlemleri yasalar gereği farklılıklar arzetmektedir.

Bu kapsamda, bahse konu haberde geçen olayla ilgili gerekli değerlendirmeler yapılmış ve kara birlikleriyle gruba yönelik operasyonel faaliyet icra edilmiştir.”

 

0
0
0
Yorum Yaz