Erdoğan’ın teyzeoğlu Danıştay’a atandı

2011-03-05 20:48:00

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay’a 15 üyeyi müsteşarlık, genel müdürlük, valilik yapmış isimler arasından belirledi. Danıştay’ın eğitimle ilgili bazı yönetmelik ve genelgeleri iptal etmesi nedeniyle sıkça hedef alınan daireye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teyzesinin oğlu olan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er atandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından Danıştay üyeliğine seçilenler arasında Diyanet fetvasını kararlarında gerekçe gösteren üç hakim de bulunuyordu.
Danıştay şu günlerde adeta toz-duman içinde.

“Demokrasi, şeyhimin söylediği”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay’a seçilen üyelerden birisi, “Menzilci” olarak tanınıyor. Bakanlık içinde “Benim için demokrasi, şeyhimin söylediğidir” dediği de biliniyor. Asıl görevli olduğu bakanlıkta kendisine uygun bir görev bulunamayınca, başka bir bakanlıkta uzun süre müsteşar yardımcılığı görevinde bulundu. Yani, hızlı bir yükselişe geçen isimlerden birisi oldu.

Danıştay’a atanan bu üyenin söylediklerini öğrenince, “Hedefe ulaşmak için papaz elbisesi dahi giyerim. Demokrasi bir amaç değildir, araçtır” diyen siyasetçiyi anımsıyoruz.

İlkokul öğretmeniydi…

İbrahim Er, 1968 yılında Rize’de doğdu. Başbakan’ın memleketi olan Güneysu’da bulunan imam hatip ortaokulunu bitirdi. Giresun Eğitim Enstitüsü sınıf öğretmenliğini bitirdikten sonra 1989 yılında Şanlıurfa’nın bazı köylerinde öğretmenlik yaptı. 1993 yılında Rize’nin “Ulu-cami ilköğretim Okulu”na atandı. İlköğretim okulunun adı için “Ulucamı İlköğretim Okulu” o da ayn bir ilginçlik.

AKP hükümeti döneminde en hızlı yükselen bürokrat unvanına kavuşan İbrahim Er, ilkokul öğretmenliğinden hızlı bir yükselişe geçti ve bürokrasinin birçok basamaklarını atlayarak Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatına getirildi. Sınıf öğretmenliğinden İlköğretim Genel Müdürlüğüne, oradan Danıştay Üyeliği’ne yükselen İbrahim Er, bakanlık içinde “genel müdürler üstü” olarak da biliniyor.

İbrahim Er, 2000-2003 yılları arasında Bingöl’de ilköğretim müfettişi olarak görev yaptı. 1999′da lisans eğitimini tamamladı. İbrahim Er için 2003 yılı tam anlamıyla yükselişe geçtiği yıl oldu. Eğitim yönetimindeki birçok kademeyi atladı ve önce Bakan Müşavirliği’ne atandı.
Yaklaşık bir yıl bu görevde bulunduktan sonra İlköğretim Genel Müdür Yardımcılığı’na getirildi. Bu görevdeyken eğitim yöneticiliği lisansını tamamladı. 2007 yılında ise İlköğretim Genel Müdürlüğü’ne atandı ve düne kadar bu görevi yürüttü.

Yatılı ilköğretim okullarında birçok olumsuzluk İbrahim Er’in genel müdürlüğü döneminde yaşandı. Yükselmek için bunların hiçbir önemi yok. İbrahim Er, Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay Üyeliğine atandı. Hani bakanlık yetkilileri her fırsatta, “Danıştay siyasi karar veriyor, kararlar ideolojik” diyor. İşte, bundan böyle verilecek kararlarda İbrahim Er’in de imzası bulunacak. Hangi daireye atanacağına ise Danıştay Başkanlar Kurulu karar verecek.

Haksızlığa uğrayan vali

Mevlüt Atbaş, AKP hükümeti döneminde Bitlis Valiliğ’ne atanmıştı. Tekel’e ait bir bina, Bitlis Milletvekili tarafından alınmak istendi. Vali Atbaş, kararlı bir tutum izledi ve milletvekilinin isteğine karşı direndi. Bu direnmenin sonucu kendisini merkez valiliğinde buldu.
Mevlüt Atbaş’ın adının olumsuz bir olaya karışmaması, hatta valilikte haksızlığa uğraması Cumhurbaşkanlığı’nın bilgisi dahilindeydi. Karslı olan üst düzey yetkili, bu durumu Cumhurbaşkanı Gül’e hatırlattı ve Gül. bu ismi Danıştay Üyeliği’ne atadı.

Danıştay, Yargıtay yeni atamalarla hep gündemde olacak gibi gözüküyor. Bekleyelim görelim…

SAYGI ÖZTÜRK / SÖZCÜ

0
0
0
Yorum Yaz